Zawiasy do bram

Zawiasy regulowane, zawiasy toczone

zawiasy regulowane do bram

Wybieramy zawiasy toczone i zawiasy regulowane do bram

Zawiasy do bram to jedne z niezbędnych elementów montażowych wymarzonego ogrodzenia. Bez takiego sprzętu furtki i bramy nie będą spełniały swojej podstawowej funkcji, jaką jest otwieranie się pod wpływem nacisku. Można wyróżnić dwa typy zawiasów – zawiasy toczone (z kulką lub bez) oraz zawiasy regulowane do bram.

Wybór rodzaju zawiasów w całości uzależnia się od preferencji i umiejętności technicznych użytkownika. Główne różnice między typami zawiasów polegają bowiem na sposobie ich montażu do słupka.

Podobne, a jednak inne

Zawiasy toczone składają się z dwóch elementów. Jeden jest spawany do skrzydła bramy, a drugi do słupka. Bardzo istotne jest, aby zadbać o staranność i precyzyjność wykonania montażu. Jeśli nie uda się od razu wyregulować ruchu bramy, trzeba będzie demontować skrzydło i poprawiać ułożenie części zawiasu.
Zawiasy regulowane także składają się z dwóch części, gdzie jedną przykręca się do furtki, a drugą do słupka ogrodzeniowego. Zawias regulowany pozwala jednak na drobne niedociągnięcia przy montażu. Nawet, jeśli za pierwszym razem nie uda się ustawić odpowiednich odległości między podstawą zawiasu a skrzydłem bramy, można wyregulować to później na śrubie zawiasu bez demontowania całej bramy. To dobry wybór do każdego rodzaju bramy, sprawdza się w każdej sytuacji.

Warunki środowiskowe

Zawiasy do furtki to elementy przegubowe, więc oddziałują na nie siły ścierające. Dodatkowo montuje się je zazwyczaj pod gołym niebem. Dlatego wpływają na nie niesprzyjające warunki atmosferyczne, co często prowadzi do korozji metalu. Zawiasy powinny zatem powstawać z wysokiej jakości stali. Najlepiej, aby zostały również ocynkowane. Wybór zawiasów powinien zostać przeprowadzony z uwzględnieniem tych obwarowań, aby cieszyć się długoletnią i bezproblemową eksploatacją bramy.
Kolejną kwestią jest grunt, na którym stawia się ogrodzenie. Jeśli jest to gliniasty lub luźny grunt, to raz wyregulowana brama może szybko przestać sprawnie działać. Pod wpływem dodatkowego obciążenia albo większej zawartości wody w glebie słupki mogą zacząć się obniżać. Przez to skrzydła bramy zaczną na siebie nachodzić uniemożliwiając ich otwarcie bądź właściwe zamknięcie.